Podatki, opłaty, czynsze
System PODATKI składa się najczęściej co najmniej z dwóch programów:
- Programu obsługującego księgowanie wpłat, rozliczenia, naliczanie odsetek, ponaglenia itp. Nazywamy go PODATKI-KSIĘGOWOŚĆ choć obsługuje on także wszystkie opłaty i czynsze.
- Co najmniej jednego programu zajmującego się naliczaniem podatków, czynszów lub innych opłat.
Poniżej przedstawimy program PODATKI-KSIĘGOWOŚĆ natomiast w odrębnych podrozdziałach opiszemy programy naliczające podatki, opłaty i czynsze.
Podstawowe funkcje programu PODATKI-KSIĘGOWOŚĆ:
- Prowadzenie dowolnej ilości kartotek (dla różnych podatków i opłat), wyszukiwanie przeglądanie.
- Księgowanie wpłat, rozliczanie należności, naliczanie odsetek.
- Sporządzanie wykazów i zestawień.
- Drukowanie upomnień i tytułów wykonawczych.
Powyższa lista wygląda niepozornie ponieważ tylko sygnalizuje główne zadania. W rzeczywistości program PODATKI-KSIĘGOWOŚĆ jest najbardziej rozbudowanym programem. Lista jego możliwości jest imponująca. Oto tylko niektóre z nich:
- Może pracować w trybie KASA. Na jednym lub kilku stanowiskach robi się przygotowanie wpłaty (odszukanie wpłacającego, ustalenie kwoty i czego dotyczy). W kasie praca sprowadza się do potwierdzenia wpłaty, wydrukowania dowodu wpłaty i zainkasowania gotówki.
- Księgowanie wpłat może odbywać się przy pomocy czytnika kodów paskowych. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga oczywiście wydrukowania bankowych dowodów wpłat z kodami paskowymi.
- Najnowsze rozwiązanie polega na księgowaniu wpłat na podstawie elektronicznych wyciągów bankowych. Rozwiązanie to oparte jest na tak zwanym "masowym" rachunku bankowych. W 90% procentach automatyzuje proces księgowania wpłat, praktycznie eliminując pomyłki.
Księgowanie ma wiele mechanizmów wspomagających. Np:
- Proporcjonalne rozbicie wpłaty na odsetki.
- Wydruk postanowienia o zaksięgowaniu wpłaty na poczet odsetek.
Obok kartoteki kont program operuje na tak zwanej bazie adresowej, pełniącej rolę "ewidencji ludności". Zamiast szukać podatnika w kartotece podatkowej, można odnaleźć go w bazie adresowej i zobaczyć wszystkie jego konta z różnych kartotek (dotyczące różnych podatków i opłat).
Obecnie pracujemy nad wymianą danych z ewidencję ludności w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ostatnio wdrożyliśmy przekazywanie informacji o zgonach.
Okienko główne programu.

Karta kontowa z widoczną częścią adresową.
