Wyszukiwanie kont

Wstęp

Szukanie konta to najczęściej wykonywana operacja.

Program obsługuje wiele kartotek, w każdej mogą być setki a nawet tysiące kont. Jak sprawnie i szybko znaleźć potrzebne nam konto ? Jest wiele sposobów zależnych od okoliczności. Przedstawimy je w kolejnych podrozdziałach.

Wybierz kartotekę i użyj pól wyszukujących

obraz

Jeśli wiesz, w której kartotece znajduje się szukane konto ("podatek rolny", "śmieci", "wieczyste użytkowanie" itd.), użyj przełącznika kartotek (1), który znajdziesz w każdym programie podatkowym . Obok masz równie istotny przełącznik roku (2).

Następnie użyj pól wyszukujących (3).

  • Pola "Grupa", "Nazwa1", "Nazwa2" nie wymagają komentarza.
  • Pole "Nr" pozwala przeszukiwać kolumny (4).
  • Pole "Nrk" opiszemy w kolejnym podrozdziale.
  • Gdy ustawisz znacznik "Ze wszystkich lat", program pokaże także konta nieaktywne w danym roku, dodając w kolumnie (5) znacznik:
    • "X" - konto było aktywne,
    • "P" - konto będzie aktywne.
  • Gdy ustawisz znacznik "Współwłaściciele", program przeszuka współwłaścicieli.

Na koniec klikasz "Szukaj". W okienku obok program pokaże ilość znalezionych kont.

Pole "Nrk"

W odrębnym rozdziale opisaliśmy ogólnie Nrk - numer komputerowy.

Jeśli znasz Nrk konta - pokazywany w wielu różnych miejscach programu i na wydrukach - wystarczy wpisać go w pole wyszukujące "Nrk" (3) i kliknąć "Enter" lub "Szukaj". Nie musisz znać kartoteki, program sam przełączy odpowiednią i ustawi się na danym koncie, a w programie "Podatki-Księgowość" dodatkowo otworzy okienko z należnościami.

Jeśli masz dokument z kodem paskowym "Nrk konta" oraz podłączony czytnik kodów paskowych, wystarczy ustawić kursor w polu wyszukującym "Nrk" (3) i wczytać kod czytnikiem. Program sam znajdzie i pokaże dane konto.

Szukanie przy pomocy "Nrk" jest najszybszym sposobem szukania kont. Jest to także sposób najpewniejszy, ponieważ nie ma dwóch kont z takim samym "Nrk".


Baza adresowa

obraz

Jeśli nie wiesz, w której kartotece szukać konta, spróbuj zrobić to przez bazę adresową. Otwórz ją i skorzystaj z pól wyszukujących (6).

Wybierz adres w tabelce (7) i kliknij "Konta powiązane" (8). Komputer pokaże wszystkie konta, ze wszystkich kartotek, powiązane z wybranym adresem. Wystarczy kliknąć dwukrotnie wybrane konto, program przełączy odpowiednią kartotekę i ustawi się na danym koncie.

Niestety, często ta sama osoba ma wiele adresów w bazie adresowej. Zamiast dla każdego z nich przeglądać "Konta powiązane" (8), spróbuj użyć przycisku "Należności" (9). Jeśli wybrany adres ma dopisany PESEL lub REGON, komputer pokaże okienko z należnościami zebranymi z kont podłączonych do wszystkich adresów, które mają wpisany taki sam PESEL lub REGON. Wystarczy kliknąć dwukrotnie wybraną należność, aby program przełączył kartotekę i ustawił się na odpowiednim koncie.

PESEL/REGON

Jeśli znasz PESEL osoby fizycznej lub REGON osoby niefizycznej, skorzystaj z bazy adresowej i użyj pola wyszukującego "PESEL REGON NIP" (6). W tabelce (7) program pokaże adresy z zadanym numerem.

Kliknij przycisk "Należności" (9). Komputer pokaże okienko z należnościami zebranymi z kont podłączonych do wszystkich w/w adresów, czyli takich, które mają wpisany taki sam PESEL lub REGON. Wystarczy kliknąć dwukrotnie wybraną należność, aby program przełączył kartotekę i ustawił się na odpowiednim koncie.

Jest to bardzo skuteczny sposób szukania, pod warunkiem, że wszystkie adresy powiązane z kontami mają dopisany PESEL lub REGON. Jest to także jedyny sposób, przy udostępnianiu danych przez internetowe portale typu "e-Urząd".

W osobnym rozdziale opisaliśmy jak uporządkować numery PESEL/REGON, a następnie jak je skopiować do pozostałych adresów tej samej osoby. Nie jest to skomplikowane, ale pracochłonne, dlatego polecamy robić to sukcesywnie.