Wykonanie planu to podstawowe zestawienie w programie "Budżet", wykorzystywane na różne sposoby, stąd wiele różnych ustawień.
Na obrazku obok pokazano przykładowy zestaw ustawień nazwany "zest 1" (1).
Przyciskiem "dopisz" (2) możesz utworzyć dowolnie dużo takich zestawów. Każdy z zestawów musi mieć niepowtarzalną nazwę (1).
Wszystkie zestawy widać w tabelce (3). Podwójnym kliknięciem możesz wybrać inny zestaw.
Przyciskiem "usuń" (4) możesz usunąć wybrany zestaw.
Przełącznikiem (5) wybierasz, czy ma to być wykonanie planu dochodów, czy wydatków.
W polu "numery kartotek - plan" (6) wpisujesz oddzielone przecinkami numery kartotek, z których program zbierze plan.
Numery kartotek możesz podejrzeć przy przełączaniu kartotek - ostatnia kolumna "nrk".
Jeżeli pole pozostawisz puste, program zbierze plan z aktualnie wybranej kartoteki.
Na identycznych zasadach w polu "numery kartotek - wykonanie" (7) wpisujesz oddzielone przecinkami numery kartotek, z których program zbierze wykonanie.
Jeżeli wykonanie planu ma być dla wybranych klasyfikacji, użyj paneli (8) (9).
Tutaj używa się tak zwanych "wzorców". W każdym polu paneli (8) (9) możesz wpisać jeden lub wiele wzorców oddzielonych przecinkami.
Wzorzec może być prosty, jak w przypadku pola "działy" (10). Wszystkie działy mają 3 znaki, wystarczy wpisać "600" aby wybrać dział "600" i tylko "600".
W polu "paragrafy" (11) użyto wzorca "&4%", aby wybrać wszystkie paragrafy zaczynające się znakiem "4". Gdyby użyć wzorca "4", program wybrałby wszystkie paragrafy, które mają znak "4" (np: 224, 643 itp.).
Wzorzec działa na identycznych zasadach jak pole szukające po nazwie, szczegółowo opisane na stronie "Wybieranie, wyszukiwanie" w rozdziale "Pola wyszukujące" - "Zasady działania pól szukania po nazwie".
Specyficzne działanie ma pole "pomiń parag." (12). O ile wszystkie pola w panelach (8) (9) mówią co ma być na wykonaniu planu, pole (12) mówi czego ma tam nie być.
Na wydruku wykonania planu mamy trzy kolumny, w których zbierane są kwoty z księgowań. Dla wykonania planu wydatków są to:
Dla wykonania planu dochodów są to:
Dla każdej z tych kolumn trzeba określić, które księgowania mają być zbierane, przy pomocy tabeli dostępnej po wciśnięciu przycisku "formuły" (14).
Podwójnym kliknięciem lub przyciskiem "ustaw" możesz ustawić formuły dla każdej kartoteki.
Formuła składa się z numeru konta lub pierwszych cyfr numeru konta oraz strony "Wn","Ma" lub "WN","Ma".
Np: formuła "13Ma" mówi, że będą zbierane księgowania z kont, których numer zaczyna się od cyfr "13" (np: 130,131/1 itp.), ze strony "Ma", natomiast kwoty po stronie "Wn" będą traktowane jako zmniejszenie.
Np: formuła "13MA" mówi, że będą zbierane księgowania z kont j.w., tylko ze strony "Ma".
Stąd wniosek, że jeżeli zmniejszenia księgowane są po stronie przeciwnej, użyj "Wn" "Ma", natomiast jeżeli zmniejszenia księgowane są po tej samej stronie z minusem (na czerwono), użyj "WN" "MA".
Jeżeli włączysz opcję "zaangażowanie" (16) to na wydruku w kolumnie "Dotacje" (15) pojawią się kwoty wybrane z kont określonych formułą (17).
Jeżeli konta te znajdują się w kartotekach innych niż podane w polu (7), wpisz je w pole (18). Program połączy zawartość pola (7) z zwartością pola (18). Uważaj aby nie powtórzyły się numery kartotek.
Jeżeli nie podasz formuły (17), zostanie zastosowana formułą z tabeli (20), z kolumny "Dotacje". Może się to przydać gdy zbierasz dane z różnych kartotek, gdzie są one na różnych kontach.
W polu (19) podaj jaki nagłówek ma mieć na wydruku kolumna (15).
W panelu (21) masz następujące opcje:
Przyciski w dolnej części okienka:
W panelu (27) można wybrać tryb pracy: