Kluczy sterujących używa się w formach do rozmieszczania tekstu podzielonego na akapity, zmiany czcionki itp.
Każdy klucz sterujący piszemy w odrębnej linii.
Klucz sterujący zawsze zaczyna się znakiem "@", po których jest litera określająca funkcję klucza oraz oddzielone dwukropkiem parametry. Np.
Dowolną ilość OSTATNICH parametrów można pominąć (jak na powyższym przykładzie). Można pominąć parametry, które nie są ostatnie, w takim przypadku należy pozostawić dwukropki. Np.
Jest to najczęściej używany klucz. Decyduje o położeniu tekstu, czcionce itd.
Jeżeli pominiesz styl, rozmiar lub czcionkę, program zostosuje ustawienia domyślne (patrz @D).
Wymusza przejście do nowej strony (maksymalna ilość stron = 4).
Wymusza przejście do nowego wiersza.
Wstawia się na końcu formy, aby odciąć końcowe puste linie, które mogą powodować druk pustych stron.
Wstawia się go na początku formy. Pierwszy parametr określa orientację papieru:
Drugim parametrem określasz ilość pikseli na stronie w orientacji pionowej (domyślnie 1044). Jeśli wydruk gubi wiersze przy przejściu między stronami, można spróbować ustawić np. 1000.
Ustawienia domyślne stosowane, jeżeli nie podano ich w akapicie. Wstawia się przeważnie na początku formy. Jeśli nie są podane, przyjmuje się domyślnie @D:N:10:A . Parametry jak w @N.
Parametr "wersja" -
Etykiety - można je wstawić w dowolne miejsce formy, a następnie użyć jako punkt odniesienia w akapitach, np. @N:e3+10:10:N:8:A
Wstawia kod paskowy z numerem komputerowym (nrk) konta. Jeżeli kod paskowy ma być na drugiej stronie, zamiast @P0 należy użyć @P5. Parametry jak w @N.
Wstawia obrazek z zadanego pliku (.jpg lub .bmp). Pierwsze 2 parametry jak w @N. Parametr 3,4,5 nie są aktualnie używane. Nazwę pliku podajemy w cudzysłowach. Np. G1:10:500::::"firmowy.jpg". Na każdej stronie można wstawić po dwa obrazki, używając odpowiednich symboli:
Zmienia marginesy strony (standardowo ustawione są na 10). Np. @M:0::0 ustawi lewy i górny margines na zero.
Koniec formy pod warunkiem, że program wyśle odpowiedni sygnał.
Używane w programie do zastąpienia w pewnych warunkach
Dostępna w wielu programach operacja "Pisma dowolne (2)", wykorzystuje klucze @W do pamiętania daty, symbolu oraz następnego numeru pisma stworzonego przy pomocy danej formy.
Standardowy moduł obsługi pism można zastąpić innym modułem, w tym celu należy w pierwszym wierszu formy umieścić klucz:
Moduł "Rave" niestety nie obsługuje wszystkich kluczy sterujących stosowanych przez moduł standardowy (obrazki, kody paskowe), ale za to ma kilka "ciekawych" odmian akapitu @N.
Ponieważ moduł standardowy dysponuje obecnie wszelkimi potrzebnymi możliwościami, sukcesywnie wycofujemy z użycia moduł "Rave".