Czyli jak dopisać, zmienić lub usunąć konto.
Konta to główny zbiór w programach podatkowych, silnie powiązany ze zbiorem adresów, czyli tak zwaną bazą adresową.
Każdy program podatkowy, w menu głównym, ma blok operacji "Dopisz usuń konto" (1) lub "Konto" (2), w którym są operacje dopisywania (3), zmiany (4) i usuwania kont (5).
Ponieważ zawsze konto powiązane jest z adresem, dopisując nowe konto, musisz podłączyć go do istniejącego adresu lub dopisać razem z nowym adresem, dlatego masz do dyspozycji aż 3 operacje dopisujące nowe konto (3).
Operację "Zmiany na koncie ..." (4) możesz uruchomić także w okienku głównym, klikając po prostu podwójnie w wybrane konto. W następnym podrozdziale opiszemy dokładnie okienko edycyjne tej operacji.
Operacja "Usuń konto" (5) dotyczy konta wybranego w okienku głównym, ale komputer nie usunie konta, z którym związane są księgowania, dane naliczeniowe lub inne istotne informacje. Dzięki temu nie jest łatwo, nawet przez pomyłkę, np. usunąć konto z księgowaniami; trzeba najpierw usunąć wszystkie te księgowania.
Przy dopisywaniu konta (3), wprowadzaniu zmian (4) lub gdy po prostu klikniesz dwa razy w konto w okienku głównym, zobaczysz okienko jak na obrazku obok. Jest to tak zwane okienko edycyjne.
Ponieważ konto zawsze jest powiązane z adresem, w dolnej części okienka edycyjnego znajdują się dane konta, w górnej - dane adresowe.
W odrębnym rozdziale opisaliśmy związek między kontem a adresem. Wprowadzając zmiany w danych adresowych, musisz mieć świadomość, że zmiany te pojawią się przy wszystkich kontach powiązanych z tym adresem.
Jeżeli np. konto w kartotece "śmieci" i konto w kartotece "podatek rolny" powiązane są z tym samym adresem, zmieniając adres przy koncie "śmieci", zmieniasz także adres konta w kartotece "podatek rolny".
W pola grupa (6)(7) wpisuje się symbole skonstruowane tak, aby można było, w razie potrzeby, wyszukać odpowiedni podzbiór kont lub adresów.
Np. w podatku rolnym, w pole (7) najczęściej wpisuje się nazwę wioski. Zalecamy jednak bardziej przemyślane używanie tego typu pól. Zamiast całej nazwy wioski lepiej wpisać np. 4 literowy symbol wioski, wtedy pozostałe znaki można użyć do innych celów.
Grupa pól (8) nie wymaga komentarza. W przypadku osób niefizycznych (firm, instytucji itp.) w pole "nazwisko" wpisuje się nazwę osoby, pozostawiając pozostałe pola puste. Przed wprowadzeniem mechanizmu "współwłaścicieli", w polu "nazwisko" dopisywało się małżonka i współwłaścicieli.
W odrębnym rozdziale opisaliśmy ustawianie kodu terytorialnego (9), określającego kraj, województwo, powiat i gminę.
Gdy klikniesz pole "e-mail" (10), pojawi się tabelka, do której możesz wpisać jeden lub kilka adresów e-mail, ale tylko jeden może być oznaczony jako "aktywny" i pokazany w okienku (10). Jeśli żaden nie jest "aktywny", w okienku (10) program pokaże pierwszego.
W osobnym rozdziale opisaliśmy sposób zapisu adresów (11).
Przycisk (12) podkłada wartości domyślne "kodu pocztowego" i "poczty", które można ustawić przyciskiem (13).
Grupa pól (14).
Przycisk (15), widoczny tylko przy dopisywaniu nowego konta i adresu, podkłada adres konta wybranego w okienku głównym.
Przyciski (16) tworzą nazwę konta (17)(18) zgodnie z zasadami zapisu adresów.
Zdarza się, że w bazie adresowej jest kilka takich samych adresów, wtedy jedynym sposobem rozróżnienia jest numer komputerowy "nrk" (19).
Pola "grupa" (6)(7) opisaliśmy wcześniej.
Nazwa konta składa się z dwóch pól. W pierwszym (17) przeważnie jest nazwa osoby, w drugim (18) - adres. Często są identyczne jak w części adresowej, ale nie zawsze. Np. w polu (18) może być adres nieruchomości inny niż adres właściciela. Przed wprowadzeniem mechanizmu "współwłaścicieli", w polu (17) dopisywało się małżonka i współwłaścicieli.
W odrębnym rozdziale opisaliśmy uwagi (20). Wygodniejszy dostęp do tego pola masz w zakładce (21). W zakładce obok (22) można wpisywać "uwagi prywatne", widoczne tylko dla osoby, która je wpisała.
Pola (23) mają różne znaczenia w różnych programach wymiarowych. Mogą tu być np. daty i numery umów itp.
Pola (24) decydują, w jakich latach konto ma być widoczne. Nie ma potrzeby pokazywać kont, na których nie ma już księgowań i danych naliczeniowych.
Wskaźnik (25) ustawiamy dla kont, na których są nieściągalne należności.
Przycisk (26), widoczny tylko przy dopisywaniu nowego konta, podkłada nazwę konta wybranego w okienku głównym.
Przycisk (27) ustawia dane adresowe zgodnie z nazwą konta, zapisaną w formacie: [kod pocztowy] miejscowość[,ulica] [nrDomu[/nrLokalu]]
Jeśli adres korespondencyjny, zamieszkania, nabywcy jest inny od pozostałych adresów tej osoby, możesz go dopisać w zakładce (28).
Jeśli adres jest powiązany z innymi kontami lub adresami, pojawia się żółty panel ostrzegawczy z przyciskiem "zobacz" (30), który pokaże wszystkie te powiązania.
Jest to operacja tworzenia nowego konta, zalecana przez nas, ponieważ program najpierw pokazuje bazę adresową, gdzie można poszukać adresu dla danego konta.
W pole wyszukujące "Nazwa" (31) program wstawia 5 pierwszych znaków nazwy konta wybranego w okienku głównym, aby nie marnować czasu na pokazywanie całej bazy adresowej. Możesz oczywiście wpisać dowolny fragment nazwy i kliknąć "Szukaj" (32).
Wybierz odpowiedni adres i kliknij "Wybierz" (33).
Jeśli w bazie adresowej nie ma potrzebnego adresu, z menu "Dopisz/usuń" (34) wybierz operację "Nowy adres". Szczegółowy opis tej operacji znajdziesz w rozdziale "Baza adresowa".
Jesli, po dopisaniu nowego adresu, nie widać go w tabelce (35), sprawdź pola wyszukujące (31) i kliknij "Szukaj" (32).
Wybierz dopisany adres i kliknij "Wybierz" (33).
Pojawi się okienko edycyjne z wpisanym adresem. Wystarczy kliknąć jeden z przycisków "Przepisz" (16); na podstawie danych adresowych program utworzy nazwę konta (17)(18), która możesz, ewentualnie, zmodyfikować.
Operacji tej używa się w szczególnym przypadku, gdy masz wybrane konto i chcesz dopisać nowe konto, podłączając go do tego samego adresu.
Pojawi się okienko edycyjne z wpisanym adresem. Wystarczy kliknąć jeden z przycisków "Przepisz" (16); na podstawie danych adresowych program utworzy nazwę konta (17)(18), która możesz, ewentualnie, zmodyfikować.
Operacji tej używa, gdy masz pewność, że w bazie adresowej nie ma potrzebnego adresu lub z innych powodów musisz dopisać nowy adres.
Pojawi się puste okienko edycyjne, w które wpisujesz dane adresowe oraz dane konta.