Korzystanie z instrukcji obsługi

Można czytać instrukcję "od deski do deski", czyli wszystkie rozdziały, po kolei, jak w spisie treści. My jednak nie polecamy takiego czytania.

Użytkownik początkujący

Etap 1

Należy przeczytać niniejszą stronę i wziąć pod uwagę zawarte w niej rady.

Etap 2

Użytkownik początkujący powinien w pierwszej kolejności przejrzeć "Tematy wspólne".

Są tam opisane elementy, które występują we wszystkich naszych programach, w wielu operacjach. Jest to jakby język porozumiewania się z naszymi programami. Gdy się z nim zapoznasz, większość operacji wykonasz bez zaglądania do instrukcji obsługi.

Nie chodzi o to, aby od razu zapamiętać wszystko co tam jest opisane, dlatego podkreśliliśmy słowo "przejrzeć". Natomiast jak najbardziej zalecamy przeglądanie od czasu do czasu "Tematów wspólnych", aby zapamiętywać i utrwalać coraz więcej zawartych tam informacji.

Etap 3

Po zapoznaniu się z "Tematami wspólnymi" można przejść do instrukcji konkretnego programu, w której standardowo na początku mamy strony:

  • "ogólnie o programie" - gdzie dowiesz się, jakie są podstawowe zadania programu oraz powiązania z innymi programami,
  • "pierwsze kroki" - opis okienka głównego, czyli tego, które pojawia się zaraz po uruchomieniu programu i jest punktem wyjścia dla wszystkich operacji.

Etap 4

Teraz można przejść do eksperymentowania, czyli uruchomić program i próbować wykonać jakieś operacje.

Praca na programie polega na wykonywaniu szeregu operacji, które pod względem złożoności można podzielić na:

  • Proste - Okienko operacji jest na tyle intuicyjne, że znajomość "Tematów wspólnych" wystarczy, aby poradzić sobie bez zaglądania do instrukcji obsługi. Takich operacji jest bardzo wiele, w szczególności: wykazy, zestawienia.
  • Bardziej skomplikowane - W okienku operacji znajduje się zakładka "opis". Tam znajdziesz wszystkie informacje. Nie musisz ich szukać w instrukcji obsługi.
  • Operacje złożone - Procesy złożone z wielu różnych operacji. W takim przypadku informacji należy szukać w instrukcji obsługi.

Jak widać z powyższego, znając "Tematy wspólne" poradzisz sobie ze wszystkim, oprócz operacji złożonych.

Użytkownik zaawansowany

Użytkownik zaawansowany szuka przeważnie informacji dotyczących konkretnego zagadnienia. W takim przypadku najlepiej skorzystać z wyszukiwarki.

Polecamy też od czasu do czasu przejrzeć "Tematy wspólne", aby zapamiętywać i utrwalać coraz więcej zawartych tam informacji.

Niniejsza instrukcja nie jest czymś niezmiennym. Bezustannie pracujemy nad ulepszeniem naszych programów a także instrukcji obsługi.