Rozróżniamy przypis:
Przypis dodatkowy wykonywany jest w dwóch sytuacjach:
Ta sytuacja występuje zdecydowanie częściej, dlatego omówimy ją na początku, natomiast sytuację "Pierwszej deklaracji" przedstawimy w kolejnym podrozdziale, wskazując tylko różnice.
Przypis dodatkowy realizuje operacja "Przypisy/Przypis dodatkowy" jak na poniższym obrazku.
Podatek nalicza się za cały rok i odejmuje od niego wcześniej zaksięgowane przypisy. W ten sposób otrzymujemy kwotę odpowiadającą zmianie stanu posiadanych nieruchomości (pól, budynków itp.).
Podział na raty zależy m.in. od przełącznika (1). Obecnie używa się opcji "normalnie" i tej opcji będą dotyczyły dalsze opisy. Dawniej używało się także pozostałych opcji. Zostawiliśmy je - może ktoś jeszcze z nich korzysta.
Program dodaje zadaną ilość dni (2) (zazwyczaj 14) do daty decyzji (3) i generuje tak zwaną ratę dodatkową, pomijając raty z wcześniejszymi terminami ustawowymi.
Jeśli ustawisz znacznik (4), program nie generuje raty dodatkowej; bierze pod uwagę zadaną datę zakupu (5) i ustala raty zgodnie z powstaniem obowiązku podatkowego.
Jeśli ustawisz znacznik (6), niezależnie od wcześniej opisanych ustawień, program przyjmie ustawowe terminy płatności.
Po każdej zmianie w/w ustawień kliknij "Przelicz" (7) i sprawdź w tabelce (8). Możesz w niej ręcznie skorygować kwoty i terminy płatności.
W panelu (9) podaje się dane do księgowania: data operacji, numer, symbol dokumentu itd.
Panel (10) służy archiwizacji wydruków.
Znacznik:
Kliknięcie "Wykonaj" (17) uruchamia cały proces.
Wpisz datę zakupu (5) i ustaw znacznik (4).
W panelu (9) symbol dokumentu "pp".
Ustaw znacznik "Pierwsza decyzja" (16).