Przypis dodatkowy

Wstęp

Rozróżniamy przypis:

  • główny - robiony zawsze na początku roku, wszystkim podatnikom. Podatek wyliczany jest za cały rok i dzielony na raty z ustawowymi terminami płatności. Przypisem głównym zajmiemy się w odrębnym rozdziale.
  • dodatkowy - robiony incydentalnie jednemu podatnikowi. Podatek i raty ustala się odpowiednio do sytuacji. Niniejszy opis poświęcamy właśnie przypisowi dodatkowemu.

Przypis dodatkowy wykonywany jest w dwóch sytuacjach:

  • Podatnik ma już przypis główny, ale nabył lub zbył pole, dom lub inną nieruchomość podlegającą opodatkowaniu. Można to nazwać "Sytuacją kolejnej deklaracji".
  • W trakcie roku w kartotece pojawia się nowy podatnik, czyli mamy do czynienia z sytuacją "Pierwszej deklaracji". Można by zrobić przypis główny dla jednego podatnika, ale ze względu na anomalny sposób ustalania rat, używa się przypisu dodatkowego.

Sytuacją kolejnej deklaracji

Ta sytuacja występuje zdecydowanie częściej, dlatego omówimy ją na początku, natomiast sytuację "Pierwszej deklaracji" przedstawimy w kolejnym podrozdziale, wskazując tylko różnice.

Przypis dodatkowy realizuje operacja "Przypisy/Przypis dodatkowy" jak na poniższym obrazku.

obraz

Podatek nalicza się za cały rok i odejmuje od niego wcześniej zaksięgowane przypisy. W ten sposób otrzymujemy kwotę odpowiadającą zmianie stanu posiadanych nieruchomości (pól, budynków itp.).

Podział na raty zależy m.in. od przełącznika (1). Obecnie używa się opcji "normalnie" i tej opcji będą dotyczyły dalsze opisy. Dawniej używało się także pozostałych opcji. Zostawiliśmy je - może ktoś jeszcze z nich korzysta.

Program dodaje zadaną ilość dni (2) (zazwyczaj 14) do daty decyzji (3) i generuje tak zwaną ratę dodatkową, pomijając raty z wcześniejszymi terminami ustawowymi.

Jeśli ustawisz znacznik (4), program nie generuje raty dodatkowej; bierze pod uwagę zadaną datę zakupu (5) i ustala raty zgodnie z powstaniem obowiązku podatkowego.

Jeśli ustawisz znacznik (6), niezależnie od wcześniej opisanych ustawień, program przyjmie ustawowe terminy płatności.

Po każdej zmianie w/w ustawień kliknij "Przelicz" (7) i sprawdź w tabelce (8). Możesz w niej ręcznie skorygować kwoty i terminy płatności.

W panelu (9) podaje się dane do księgowania: data operacji, numer, symbol dokumentu itd.

Panel (10) służy archiwizacji wydruków.

Znacznik:

  • 11-tworzy wydruk,
  • 12-wydruk FR (Fast Report),
  • 13-wydruk dla każdego współwłaściciela,
  • 14-pokazuje wszystkie wstawki (klucze),
  • 15-robi notatkę w uwagach konta,
  • 16-nagłówek tabeli rat odpowiedni dla pierwszego przypisu.

Kliknięcie "Wykonaj" (17) uruchamia cały proces.





Pierwsza deklaracja

Wpisz datę zakupu (5) i ustaw znacznik (4).

W panelu (9) symbol dokumentu "pp".

Ustaw znacznik "Pierwsza decyzja" (16).