Na podstawie wcześniej wykonanych księgowań chcesz wygenerować inne księgowania, np. na innych kontach, na innej kartotece, z inną klasyfikacją. Temu służy operacja "Przeksięgowanie", którą znajdziesz w menu głównym, w bloku "Operacje".
Podobnym mechanizmem jest "Przekierowanie", ale tam wszystko odbywa się równocześnie, czyli wykonujesz księgowanie i w tym samym momencie powstaje księgowanie dodatkowe.
Operacja "Przeksięgowania" sumuje paragrafami księgowania,
W polu (1) podajesz "nrk" kartoteki. Możesz go podejrzeć, gdy przełączasz kartoteki, w ostatniej, szarej kolumnie. Możesz podać kilka kartotek, oddzielając je przecinkami.
W polu (2) podajesz numer konto, z którego należy zebrać księgowania. Można podać wzorzec wybierający wiele kont, zbudowany tak jak pola wyszukujące, czyli fragment numeru ze znakami "%", "&", "_".
Do numeru konta w polu (2) musisz dodać symbol określający, po której stronie są sumowane kwoty:
W polu (2) możesz podać kilka kont, oddzielając je przecinkami.
Podsumowane kwoty rozbija się wg tabelki (4), i tworzy z tego księgowania: Kolumny tabelki (4) oznaczają:
Liczby w kolumnie procentów muszą dawać w sumie 100.
Stronę księgowania w tabelce (4) określamy liczbą:
Możesz zdefiniować 9 różnych ustawień wybieranych przełącznikiem (5).
Gdy klikniesz przycisk "Wykonaj" (6), program wygeneruje księgowania, dodając odpowiednie zapisy do tabelki w okienku głównym. Dalej postępujesz jak przy zwykłym księgowaniu, czyli wpisujesz datę operacji, symbol i numer dokumentu itd., na koniec klikając "Księguj".