Tytuł wykonawczy - wycofanie, zapytanie, zwrot, wstrzymanie

Wycofanie tytułu wykonawczego z bieżącego roku

obraz

Istotą wycofania TW jest przekazanie informacji do US, aby zaniechał egzekucji należności, ponieważ:

  • podatnik uregulował należność (jeżeli została zapłacona częściowo, robi się wycofanie częściowe),
  • należność została umorzona np. na skutek przedawnienia,
  • należność została odroczona lub rozłożona na raty, można powiedzieć, że została skasowana, natomiast powstała inna należność (z innym terminem płatności) (patrz rozdział "Wstrzymanie").

Wycofanie TW robi się operacją "Zaległości" -> "Tytuły wykonawcze" -> "Wycofanie tytułu wykonawczego" (patrz obrazek powyżej).

Program pokazuje TW w tabelce (3), przy czym z lewej strony (4) masz informacje o TW, natomiast z prawej strony (5) informacje o ewentualnym wycofaniu TW. Na obrazku powyżej widać wycofanie częściowe pierwszej pozycji.

Podwójnym kliknięciem zaznacz należności, które będą wycofane (gwiazdka w kolumnie (6)). Można zaznaczyć kilka należności, ale wycofanie może dotyczyć tylko jednego TW. Na obrazku powyżej pokazano sytuację w trakcie zaznaczania.

W kolumnie (7) program podkłada pełną kwotę należności. Możesz ją zminiejszyć w przypadku wycofania częściowego.

Przełącznik (8) Ustaw w pozycji "ctw". W panelu (9) wpisz nr, datę i treść dokumentu. Przyciskiem (10) możesz zmienić formę pisma do US. Przełącznikami (11) decydujesz czy będzie drukowane pismo do US i czy na koncie ma być zaksięgowany dokument "ctw" - cofnięcie TW.

Na koniec kliknij "wykonaj" (12).

obraz

Na obrazku obok pokazano konto z zaksięgowanym TW (13) i jego wycofaniem (14) z symbolem "ctw".

Zasada księgowania jest podobna jak w TW; na plus i na minus ta sama kwota, z takim samym symbolem należności i terminem płatności. W efekcie takie księgowanie nie wpłynie na żadne zestawienie ani saldo, natomiast daje nam informację, czego dotyczyło wycofanie.

W przykładzie obok pokazano wycofanie częściowe (czytaj wyżej).

Wycofanie tytułu wykonawczego z lat ubiegłych

obraz

TW z lat ubiegłych pojawią w okienku (3) i będzie je można wycofać identycznie jak TW z bieżącego roku, o ile są odpowiednio zaksięgowane w bilansie otwarcia.

Muszą być oznaczone literą "T" (1).

Powinny mieć w treści wpisany numer przypisu i pełny numer tytułu wykonawczego (2).

W latach 2013 i wcześniejszych mechanizm wpisywania w treść numerów (2) jeszcze nie funkcjonował. Można je dopisać ręcznie w następujący sposób:


numer przypisu , numer tytułu wykonawczego

Zapytanie

Można do US wysłać zapytanie, np. czy podjęto próbę egzekucji i jakie są szansę ściągnięcia należności.

Zapytanie robi się tą samą operacją co wycofanie TW: "Zaległości" -> "Tytuły wykonawcze" -> "Wycofanie tytułu wykonawczego" (patrz rozdział "Wycofanie tytułu wykonawczego z bieżącego roku").

Podwójnym kliknięciem zaznacz TW, którego dotyczy zapytanie (gwiazdka w kolumnie (6)).

Przełącznik (8) Ustaw w pozycji "ztw". W panelu (9) wpisz nr, datę i treść dokumentu. Przyciskiem (10) możesz zmienić formę pisma do US. Przełącznikami (11) decydujesz czy będzie drukowane pismo do US i czy na koncie ma być zaksięgowany dokument "ztw" - zapytanie do TW.

Na koniec kliknij "wykonaj" (12).


obraz

Na obrazku obok pokazano konto z zaksięgowanym TW (15) i zapytaniem (16).

Dokument ma symbol "ztw" i nie ma księgowań. Daje tylko informację, że było zapytanie (numer, data). Tylko w treści (17) jest numer TW, którego dotyczyło zapytanie.

Zwrot

obraz

US może zwrócić TW gdy np. jest na nim błędny adres lub podatnik nie otrzymał upomnienia.

Można by go usunąć, ale zrobi się luka w numeracji, dlatego zmienia mu się symbol dokumentu z "ttw" na "xtw", tak aby nie odgrywał żadnej roli.

Na obrazku obok pokazano konto z TW (18) oznaczonym symbolem "xtw", jako zwrócony (19).

Wstrzymanie

Wystawiono TW a następnie tę samą należność odroczono (lub rozłożono na raty). W takiej sytuacji informuje się US, aby wstrzymał egzekucję. Jeżeli podatnik ureguluje należności, tytuł zostanie wycofany, w przeciwnym wypadku, odroczenie zostanie cofnięte a do US zostanie przekazana informacja, aby wznowić egzekucję.

Istnieją dwa sposoby postępowania w takim przypadku, każdy ma swoje wady i zalety. Na dzisiaj trudno nam wskazać, który jest lepszy.

Sposób 1

Przy wstrzymywaniu egzekucji robimy wycofanie TW, ale przyciskiem "zmień formę" (10) wybieramy pismo wstrzymujące egzekucję i wysyłamy je do US. Kopię tego pisma składamy do teczki "wstrzymanych TW".

Jeżeli podatnik uregulował należności, robimy drugi raz wycofanie TW, ale tylko po to, aby wydrukować pismo do US o wycofaniu TW. Nie rejestrujemy go, kasując znacznik "rejestruj" (11).

Jeżeli podatnik NIE uregulował należności, wycofujemy odroczenie. W cofnięciu TW zmieniamy symbol dokumentu z "ctw" na "xtw". Do US wysyłamy pismo o wznowieniu egzekucji. Jeżeli w międzyczasie zaczął się nowy rok, może trzeba będzie poprawić treść BO (patrz "Wycofanie tytułu wykonawczego z lat ubiegłych").

Sposób 2

Przy wstrzymywaniu egzekucji zmieniamy symbol dokumentu TW z "ttw" na "xtw" (patrz "Zwrot"). Do US wysyłamy pismo o wstrzymaniu egzekucji, Kopię tego pisma składamy do teczki "wstrzymanych TW".

Jeżeli podatnik uregulował należności, zmieniamy z powrotem symbol dokumentu TW z "xtw" na "ttw" i robimy do niego wycofanie, które wysyłamy do US.

Jeżeli podatnik NIE uregulował należności, wycofujemy odroczenie, zmieniamy z powrotem symbol dokumentu TW z "xtw" na "ttw" a do US wysyłamy pismo o wznowieniu egzekucji. Jeżeli w międzyczasie zaczął się nowy rok, może trzeba będzie poprawić treść BO (patrz "Wycofanie tytułu wykonawczego z lat ubiegłych").