Istotą wycofania TW jest przekazanie informacji do US, aby zaniechał egzekucji należności, ponieważ:
Wycofanie TW robi się operacją "Zaległości" -> "Tytuły wykonawcze" -> "Wycofanie tytułu wykonawczego" (patrz obrazek powyżej).
Program pokazuje TW w tabelce (3), przy czym z lewej strony (4) masz informacje o TW, natomiast z prawej strony (5) informacje o ewentualnym wycofaniu TW. Na obrazku powyżej widać wycofanie częściowe pierwszej pozycji.
Podwójnym kliknięciem zaznacz należności, które będą wycofane (gwiazdka w kolumnie (6)). Można zaznaczyć kilka należności, ale wycofanie może dotyczyć tylko jednego TW. Na obrazku powyżej pokazano sytuację w trakcie zaznaczania.
W kolumnie (7) program podkłada pełną kwotę należności. Możesz ją zminiejszyć w przypadku wycofania częściowego.
Przełącznik (8) Ustaw w pozycji "ctw". W panelu (9) wpisz nr, datę i treść dokumentu.
Przyciskiem (10) możesz zmienić formę pisma do US.
Przełącznikami (11) decydujesz czy będzie drukowane pismo do US i czy na koncie ma być zaksięgowany
dokument
Na koniec kliknij "wykonaj" (12).
Na obrazku obok pokazano konto z zaksięgowanym TW (13) i jego wycofaniem (14) z symbolem
Zasada księgowania jest podobna jak w TW; na plus i na minus ta sama kwota, z takim samym symbolem należności i terminem płatności. W efekcie takie księgowanie nie wpłynie na żadne zestawienie ani saldo, natomiast daje nam informację, czego dotyczyło wycofanie.
W przykładzie obok pokazano wycofanie częściowe (czytaj wyżej).
TW z lat ubiegłych pojawią w okienku (3) i będzie je można wycofać identycznie jak TW z bieżącego roku, o ile są odpowiednio zaksięgowane w bilansie otwarcia.
Muszą być oznaczone literą "T" (1).
Powinny mieć w treści wpisany numer przypisu i pełny numer tytułu wykonawczego (2).
W latach 2013 i wcześniejszych mechanizm wpisywania w treść numerów (2) jeszcze nie funkcjonował. Można je dopisać ręcznie w następujący sposób:
Można do US wysłać zapytanie, np. czy podjęto próbę egzekucji i jakie są szansę ściągnięcia należności.
Zapytanie robi się tą samą operacją co wycofanie TW: "Zaległości" -> "Tytuły wykonawcze" -> "Wycofanie tytułu wykonawczego" (patrz rozdział "Wycofanie tytułu wykonawczego z bieżącego roku").
Podwójnym kliknięciem zaznacz TW, którego dotyczy zapytanie (gwiazdka w kolumnie (6)).
Przełącznik (8) Ustaw w pozycji "ztw". W panelu (9) wpisz nr, datę i treść dokumentu.
Przyciskiem (10) możesz zmienić formę pisma do US.
Przełącznikami (11) decydujesz czy będzie drukowane pismo do US i czy na koncie ma być zaksięgowany
dokument
Na koniec kliknij "wykonaj" (12).
Na obrazku obok pokazano konto z zaksięgowanym TW (15) i zapytaniem (16).
Dokument ma symbol
US może zwrócić TW gdy np. jest na nim błędny adres lub podatnik nie otrzymał upomnienia.
Można by go usunąć, ale zrobi się luka w numeracji, dlatego zmienia mu się symbol dokumentu z "ttw"
na
Na obrazku obok pokazano konto z TW (18) oznaczonym symbolem
Wystawiono TW a następnie tę samą należność odroczono (lub rozłożono na raty). W takiej sytuacji informuje się US, aby wstrzymał egzekucję. Jeżeli podatnik ureguluje należności, tytuł zostanie wycofany, w przeciwnym wypadku, odroczenie zostanie cofnięte a do US zostanie przekazana informacja, aby wznowić egzekucję.
Istnieją dwa sposoby postępowania w takim przypadku, każdy ma swoje wady i zalety. Na dzisiaj trudno nam wskazać, który jest lepszy.
Przy wstrzymywaniu egzekucji robimy wycofanie TW, ale przyciskiem "zmień formę" (10) wybieramy pismo wstrzymujące egzekucję i wysyłamy je do US. Kopię tego pisma składamy do teczki "wstrzymanych TW".
Jeżeli podatnik uregulował należności, robimy drugi raz wycofanie TW, ale tylko po to, aby wydrukować pismo do US o wycofaniu TW. Nie rejestrujemy go, kasując znacznik "rejestruj" (11).
Jeżeli podatnik NIE uregulował należności, wycofujemy odroczenie. W cofnięciu TW zmieniamy symbol dokumentu z "ctw" na "xtw". Do US wysyłamy pismo o wznowieniu egzekucji. Jeżeli w międzyczasie zaczął się nowy rok, może trzeba będzie poprawić treść BO (patrz "Wycofanie tytułu wykonawczego z lat ubiegłych").
Przy wstrzymywaniu egzekucji zmieniamy symbol dokumentu TW z "ttw" na "xtw" (patrz "Zwrot"). Do US wysyłamy pismo o wstrzymaniu egzekucji, Kopię tego pisma składamy do teczki "wstrzymanych TW".
Jeżeli podatnik uregulował należności, zmieniamy z powrotem symbol dokumentu TW z "xtw" na "ttw" i robimy do niego wycofanie, które wysyłamy do US.
Jeżeli podatnik NIE uregulował należności, wycofujemy odroczenie, zmieniamy z powrotem symbol dokumentu TW z "xtw" na "ttw" a do US wysyłamy pismo o wznowieniu egzekucji. Jeżeli w międzyczasie zaczął się nowy rok, może trzeba będzie poprawić treść BO (patrz "Wycofanie tytułu wykonawczego z lat ubiegłych").