Jeśli dany Urząd prowadzi kasę we własnym zakresie, wpłaty księguje się z jednej strony na koncie wpłacającego, z drugiej - na raporcie kasowym.
Aby nie trzeba było księgować dwa razy tego samego zdarzenia, stworzyliśmy niżej opisaną operację, która, na podstawie wpłat w kasie, automatycznie generuje księgowania na raporcie kasowym.
Jeśli odprowadzanie gotówki do banku odbywa w trakcie dnia, czyli po odprowadzeniu mogą być jeszcze jakieś wpłaty, należy odpowiednio wskazać wpłaty, które dokonano po poprzednim odprowadzeniu oraz wpłaty dokonane przed aktualnym odprowadzeniem. Nie ma takiej potrzeby, jeśli odprowadzenia robi się na koniec dnia. Obydwa przypadki uwzględniono w niniejszym opisie.
Niżej opisana operacja wywoływana jest przy tworzeniu raportu kasowego, przyciskiem "Księguj wk".
Program przegląda wybrane kartoteki (1), sumuje wpłaty z zadanym symbolem dokumentu (2), z dnia lub z okresu, z którego robiony jest raport kasowy.
Dodatkowo można wybrać księgowania zadanego księgującego (3).
Jeśli ustawisz znacznik (4), wpłaty będą sumowane wg klasyfikacji budżetowej, z wykorzystaniem "Słownika klasyfikacji". W przeciwnym wypadku będą posumowane kartotekami.
Z w/w podsumowań program wygeneruje w raporcie, po stronie Wn, zapisy "kp - kasa przyjmie". Może im nadać kolejne numery, poczynając od zadanego (5).
Po stronie Ma wygeneruje zapis "bdw - bankowy dowód wpłaty", odpowiednio do przełącznika (6), jeden lub dla każdego zapisu po stronie Wn.
Panele "Ostatnie odprowadzenie" (7) i "Poprzednie odprowadzenie" (8) nie są używane w przypadku odprowadzeń na koniec dnia.
W takim przypadku, po odprowadzeniu, danego dnia mogły pojawić się wpłaty, które należy ująć w następnym odprowadzeniu, dlatego należy podać datę i ostatni dokument z odprowadzenia ostatniego (7) oraz datę i ostatni dokument z poprzedniego (8).
Przed przystąpieniem do robienia kolejnego raportu, możesz użyć strzałki (9), która przeniesie dane odprowadzenia ostatniego (7) do poprzedniego (8).