TW - Należności

W zakładce "D" (1) podajesz dane związane z należnością.

obraz

Zawartość pól 1 i 2 musi być identyczna jak w słowniku podstaw prawnych. Opisaliśmy tam dokładnie co i jak należy skopiować. (Zwróć uwagę, że pole 2 składa się z trzech obowiązkowych części, rozdzielonych znakiem "|".). Zawartość pól 1 i 2 można zapamiętać, a następnie wybierać strzałkami (2).

Pole 4 związane jest z wyborem w polu 3. Datę 5 podajesz tylko wtedy, gdy w polu 3 wybierzesz "orzeczenie".

W polu 8 podajesz stawkę odsetek w procentach, chyba że przełącznikiem 7 wybierasz "Nie pobiera się odsetek", wtedy pole 8 zostaw puste.

W polu 11 możesz wpisać

  • daty doręczenia upomnień oddzielone spacjami (w polu 12 trzeba wpisać tyle samo kosztów upomnień oddzielonych spacjami),
  • datę powiadomienia (pole 12 pozostaw puste) - ta opcja nie jest jeszcze obsługiwana,
  • podstawę prawną braku upomnienia/powiadomienia (pole 12 pozostaw pustą) - podstawe prawną możesz wybrać spośród wcześniej zapamiętanych, przy pomocy strzałek (3).

Przycisk (4) jest bardzo pomocny przy wpisywaniu dat doręczenia i kosztów upomnienia. Pokazuje wszystkie upomnienia zobowiązanego. Wystarczy kliknąć dwa razy w wybrane upomnienie, a jego data doręczenia (czyli tak zwana data zwrotki) i koszty zostaną dopisane do pól 11 i 12. Jeżeli upomnienie nie ma daty zwrotki, zostanie dopisana data upomnienia + 2 dni, z pominięciem sobót i niedziel. Przycisk (5) wymazuje pola 11 i 12,

W polu 13 możesz podać dodatkową podstawę prawną.

W polach z wybieraniem strzałkami (2)(3) nie używaj do zapamiętywania pierwszego pola, ponieważ jest ono używane przez operację "Podłóż".