Zgodnie z przepisami, VAT wylicza się z sum wartości netto dla każdej stawki, jak pokazano w tabelce (1).
Gdyby liczyć VAT osobno z każdej pozycji, może wyjść różnica między tabelą (1) i (2), aby tego uniknąć, w tabeli (2) nie pokazuje się podatku VAT i wartości brutto.
Znacznik
Poprzedni obrazek pokazuje, jak program zmienił VAT na pierwszej pozycji tabeli (2), tak aby suma VAT wyszła 3 gr.
Tak też zostanie to przekazane do rejestru VAT (każda pozycja osobno z podatkiem VAT i wartością brutto), więc widząc taką niezgodność w rejestrze VAT, należy pamiętać, że została ona wprowadzona dla uzyskania zgodności z kwotą całej faktury.
Jeżeli skasujemy znacznik "korekta VAT" (tylko w szczególnych przypadkach), efekt będzie jak na obrazku obok. Program policzył VAT dla każdej pozycji w tabelce (2) i posumował otrzymane kwoty w tabelce (1), co nie jest zgodne z przepisami.
Tego typu niezgodność stworzy problemem przy wprowadzaniu faktury do rejestru VAT przez kupującego, dlatego znacznik "korekta VAT" powinien być zawsze włączony.
Jeżeli w zakładce "ustawienia" (4) ustawimy znacznik "licz VAT od tyłu" (5), otrzymamy na fakturze jeszcze inny wynik.
Wynika to stąd, że na fakturze liczonej "od tyłu" w tabelce (1) istotna jest wartość brutto, natomiast wartość netto wylicza się "od tyłu" a kwota VAT wychodzi z różnicy. I odwrotnie, przy liczeniu "od przodu" w tabelce (1) istotna jest wartość netto, a wartość brutto wylicza się przez dodanie do netto wyliczonej kwoty VAT.
Należy zwrócić na to uwagę przy rejestrowaniu faktur zakupu.