Wydruki uniwersalne - formy

Co to jest forma ?

obraz

W wielu programach, w różnych operacjach, użytkownik może sam modelować wydruki, które tworzone są na podstawie tak zwanych form.

Forma składa się z następujących elementów:

  • Fragmenty tekstu, które są nie zmieniają, jak miejsce wystawienia, nagłówek pisma itp. W przykładowym fragmencie formy, pokazanym obok, kilka z nich zaznaczyliśmy zieloną obwódką.
  • Elementy zmienne, tak zwane klucze, w miejsce których wstawiane są odpowiednie dane. Np. w miejsce klucza #data_zasw program wstawi odpowiednią datę, w miejsce klucza #nazwisko_adres - nazwisko i adres wybranej osoby itd. Klucze zawsze zaczynają się znakiem "#". Kilka z nich zaznaczyliśmy czerwoną obwódką.
  • Tak zwane klucze sterujące, określające położenie tekstu, czcionkę itp. Klucze sterujące zawsze zaczynają się znakiem "@". Kilka z nich zaznaczyliśmy niebieską obwódką.


Na obrazku poniżej pokazujemy wydruk wygenerowany na bazie przykładowej formy.

obraz

Zbiór form

Użytkownik może zdefiniować dowolnie dużo form.

obraz

W operacjach tworzących wydruki na podstawie form, znajdziesz przycisk "Zmień formę", "Forma" lub podobny (1). Gdy go klikniesz, pojawi się okienko z formami do wyboru.

obraz

Do wyszukiwania formy możesz użyć pól (4).

Zaznacz formę (2) i kliknij "Wybierz" (3).

Jeśli chcesz modyfikować, kliknij w nią dwa razy. (Patrz kolejny podrozdział.)

Przyciskami (5) możesz formę utworzyć, usunąć, itd. Polecamy przycisk "kopiuj", jeśli obawiasz się uszkodzenia formy podczas modyfikacji.

Przyciskami (6) możesz skopiować formy i przenieść do innego systemu.

Edycja formy oraz kluczy lokalnych i globalnych

obraz

W tym okienku możesz modyfikować formę, a także zadeklarować klucze lokalne (7) i globalne (8).

Przyciskiem (9) możesz podejrzeć wydruk jaki generuje forma. Jest to bardzo pomocne przy jej tworzeniu i modyfikacji.

Przycisk (10) robi to samo co (9), ale najpierw pokazuje tabelę wszystkich kluczy, w której można wpisać teksty, jakimi mają być zastąpione.

Form ciągle przybywa (są to formy z różnych programów), dlatego sensowne nadawanie im symboli (11) ułatwi późniejsze wyszukiwanie.

Nie zapomnij na koniec kliknąć "Zapisz" (12).