Kluczy sterujących używa się w formach do rozmieszczania tekstu podzielonego na akapity, zmiany czcionki itp.
Każdy klucz sterujący piszemy w odrębnej linii.
Klucz sterujący zawsze zaczyna się znakiem "@", po których jest litera określająca funkcję klucza oraz oddzielone dwukropkiem parametry. Np.
Dowolną ilość OSTATNICH parametrów można pominąć (jak na powyższym przykładzie). Można pominąć parametry, które nie są ostatnie, w takim przypadku należy pozostawić dwukropki. Np.
Jest to najczęściej używany klucz. Decyduje o położeniu tekstu, czcionce itd.
Jeżeli pominiesz styl, rozmiar lub czcionkę, program zostosuje ustawienia domyślne (patrz @D).
Wymusza przejście do nowej strony (maksymalna ilość stron = 4).
Wymusza przejście do nowego wiersza.
Wstaw na końcu formy aby odciąć końcowe puste linie, które mogą powodować druk pustych stron.
Wstaw początek formy. Określa ustawienie papieru:
Parametry jak w @N. Określa ustawienia, które mają być zastosowane, jeżeli nie podano ich w akapicie. Wstawia się go przeważnie na początku formy. Jeśli nie jest podany, przyjmuje się domyślnie @D:N:10:A .
Parametry "wersja" - aktualnie
Etykiety bezwzględne (maksymalnie 9). Można je następnie użyć do ustawienia akapitu, np. @N:e3:10:N:8:A
Parametry jak w @N. Wstawia kod paskowy z numerem komputerowym (nrk) konta. Jeżeli kod paskowy ma być na drugiej stronie, zamiast @P0 należy użyć @P5.
Pierwsze 2 parametry jak w @N. Parametr 3,4,5 nie są aktualnie używane. Wstawia obrazek z podanego pliku (.jpg lub .bmp). Nazwę pliku podajemy w cudzysłowach. Np. G1:10:500::::"firmowy.jpg" . Można wstawić dwa obrazki na pierwszej stronie (@G1 i @G2) oraz dwa obrazki na drugiej stronie (@G3 i @G4).
Standardowo marginesy strony ustawione są na 10. Ten klucz pozwala je zmienić. Np. @M:0::0 ustawi lewy i górny margines na zero.
Oznacza koniec formy, pod warunkiem że program wyśle odpowiedni sygnał.
Używane w programie do zastąpienia w pewnych warunkach
Dostępna w wielu programach operacja "Pisma dowolne (2)", wykorzystuje klucze @W do pamiętania daty, symbolu oraz następnego numeru pisma stworzonego przy pomocy danej formy.
Standardowy moduł obsługi pism można zastąpić innym modułem, w tym celu należy w pierwszym wierszu formy umieścić klucz:
Moduł "Rave" niestety nie obsługuje wszystkich kluczy sterujących stosowanych przez moduł standardowy (obrazki, kody paskowe), ale za to ma kilka "ciekawych" odmian akapitu @N.
Ponieważ moduł standardowy dysponuje obecnie wszelkimi potrzebnymi możliwościami, sukcesywnie wycofujemy z użycia moduł "Rave".