Jeśli faktura ma być wysłana do KSeF, ustaw znacznik "KSeF" (1).
Musisz także ustawić znacznik "Rejestruj" (2). Przecież w rejestrze VAT powinno być to samo co w KSeF.
Gdy klikniesz "wykonaj",...
...zobaczysz okienko jak na obrazku obok.
Panel (3) informuje, że pracujesz w środowisku "Testowym".
W panelu (4) wybierasz wersję faktury. Obecnie panel nie jest aktywny, ponieważ obowiązuje tylko jedna wersja.
Pozostałe panele omówimy w kolejnych podrozdziałach.
Panel (5) służy do natychmiastowego wysłania faktury do KSeF.
Dla każdej wysyłanej faktury program tworzy plik XML. Z czasem będzie ich bardzo dużo i osób fakturujących też może być wiele, dlatego na początek nazwy pliku program wstawia symbol (6), który ułatwi przeszukiwanie plików. Symbol powinien określać fakturującego, ewentualnie rodzaj faktury.
Kliknięcie "Wyślij..." (7) wysyła fakturę do KSeF. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, program zamknie okienko i zobaczysz komunikat potwierdzający wysłanie.
Jeśli masz pewność, że wszystko na fakturze jest tak, jak powinno być, ten sposób
wysyłania jest odpowiedni.
Panel (8) służy do wygenerowania faktury w postaci pliku XML, bez wysyłania do KSeF. W/w plik dodawany jest do tak zwanej wysyłki wsadowej, która polega na wysłaniu w jakimś momencie całej paczki faktur.
Dzięki takiemu rozwiązaniu, przed wysłaniem do KSeF, możesz jeszcze raz, "na spokojnie" sprawdzić wszystkie faktury, czy wszystko jest tak, jak powinno być.
Ponieważ do wysyłki wsadowej trafiają faktury generowane przez różnych użytkowników, symbol (9) pozwoli później wybrać do wysyłki faktury danego użytkownika.
Symbol (10) odgrywa taką samą rolę jak symbol (6).
Kliknięcie "Generuj plik" (11) generuje plik XML i dodaje go do wysyłki wsadowej.
Jeśli ustawisz znacznik (12) program dodatkowo pokazuje fakturę na ekranie.
Samą operację wysyłania wsadowego do KSeF opiszemy w odrębnym rozdziale.
Wysyłasz fakturę do KSeF; masz ją w rejestrze VAT, ale nie wiesz, czy została przyjęta. Musisz pobrać UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), aby się o tym przekonać.
Na obrazku obok pokazaliśmy fragment resjestru VAT (program fk2000rv). Istotny jest symbol w kolumnie "KSeF" (13).
Faktury sprzedaży mogą mieć symbole:
Faktury przyjęte do KSeF mają w kolumnie (14) numer KSeF.